Description
The IPC6658SR-X25-VF is an 8 MP 4K outdoor PTZ camera with 25x optical zoom — a Professional-tier choice for long-range monitoring of parking lots, loading docks and perimeters where post-event review needs digital zoom on license plates and faces. LightHunter and Starlight imaging keep video clear after dark.
- 3840×2160 4K UHD video at 30 fps with H.265+ compression.
- 120 dB WDR for high-contrast scenes.
- Onboard AI analytics: human and vehicle classification, perimeter intrusion, line-cross, region alerts.
- Smart IR up to 200 m, modulated by zoom level.
- Pan, tilt, presets, tour patrols, gyroscope stabilization.
- IP66 outdoor housing with heater; PoE+ powered. SKU IPC6658SR-X25-VF.
Specifications
| Technology | LightHunter, Starlight, AI, WDR |
|---|---|
| Tier | Professional |
| Series | Professional |
| Megapixel | 8MP |
| Compliance | IP66, NDAA |
| Features | -40°C Temp Resist, AI |
| Sensor | 1/1.8″, 8.0 megapixel, progressive scan, CMOS |
| Min. Illumination | Colour: 0.003 Lux (F1.5, AGC ON) 0 Lux with IR |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| WDR | Digital wide dynamic |
| S/N | >56dB |
| Lens | 6.0 ~ 150.0mm, AF automatic focusing and motorized zoom lens |
| Digital Zoom | 16 |
| Optical Zoom | 25 |
| Iris | Auto; F1.5 ~ F3.4 |
| Angle of View (H) | 60.5° ~ 3.1° |
| Angle of View (V) | 36.3° ~ 1.8° |
| Angle of View (O) | 71.4° ~ 3.7° |
| Vari-focal Laser | Up to 200m(656ft) |
| Wavelength | 850nm |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | Main Stream: 8MP(3840*2160),Max 30fps(Max 20fps when AI functions enabled); Sub Stream: 2MP (1920*1080), Max 30fps; Third Stream: D1 (720*576), Max 30fps; |
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| U-code | Susepport |
| ROI | Up to 8 areas |
| Video stream | Triple streams |
| OSD | Up to 8 OSDs |
| Privacy Mask | 24 areas, up to 4 blacks in the same picture |
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 |
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | Normal/Flip Vertical/Flip Horizontal/180° |
| HLC | Support |
| BLC | Support |
| Defog | Digital Defog |
| Basic Detection | Motion detection, Audio detection, Tampering Alarm; |
| Auto tracking | Support later |
| General Function | Watermark, IP Address Filtering, Alarm input, Alarm output, Access Policy, ARP Protection, RTSP Authentication, User Authentication |
| Audio Compression | G.711U,G.711A |
| Audio Bitrate | 64 Kbps |
| Two-way Audio | Support |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 8KHZ |
| Edge Storage | Micro SD, up to 256 GB |
| Network Storage | ANR,NAS(NFS) |
| Protocols | IPv4, IGMP, ICMP, ARP, TCP, UDP, DHCP, PPPoE, RTP, RTSP, RTCP, DNS, DDNS, NTP, FTP, UPnP, HTTP, HTTPS, SMTP, 802.1x, SNMP, QoS, RTMP, SSL/TLS |
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API, SDK |
| User/Host | Up to 32 users. 2 user levels: administrator and common user |
| Security | Password protection, strong password, HTTPS encryption, Export operation logs, basic and digest authentication for RTSP, digest authentication for HTTP, TLS 1.2, WSSE and digest authentication for ONVIF |
| Client | EZStation EZLive Ezview |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below |
| Pan Range | 360° (endless) |
| Pan Speed | 0.1°/s ~ 200°/s |
| Tilt Range | –15° ~ 90° (auto reverse) |
| Tilt Speed | 0.1° ~ 200°/s |
| Number of Presets | 1024 |
| Patrol | Preset patrol, route patrol, recorded patrol |
| Patrol Stay Time | 15s~1800s |
| Preset Image Freeze | Support |
| Home Position | Support |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 2/1 |
| Serial Port | 1 RS485 |
| Built-in Mic | N/A |
| Built-in Speaker | N/A |
| WIFI | N/A |
| Network | 1 * RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet |
| Video Output | 1 BNC, impedance 75Ω; amplitude 1V [p-p] |
| EMC | FCC CFR 47 Part 15 EN 55032:2015 EN 55024:2010 EN 61000-3-2:2014 EN 61000-3-3-2013 |
| Safety | IEC 62368-1 EN 62368-1 UL 60950-1 |
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU;(EU)2015/863); WEEE (2012/19/EU); REACH (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | Ingression protection: IP66 (IEC 60529-2013) |
| Power | AC 24V±25%, DC 24V±25%, PoE (PSE Required) |
| Power Interface | Wires with cold-pressed terminal |
| Dimensions (Ø x H) | Ø227 x 384.8mm (Ø8.9” x 15.1”) |
| Weight | 5.61kg(12.36lb) |
| Working Environment | -40℃~65℃(-40°F ~ 149°F),≤95%RH |
| Storage Environment | -40℃~70℃(-40°F ~ 158°F),≤95%RH |
| Surge protection | 6KV |
| Vandal Resistant | N/A |
| Ingress Protection | IP66 |
| Reset Button | Support |
| Max Resolution | 8MP |







